הנעה לחיסכון - על היתרונות הכלכליים ברכישת רכב חשמלי

תוכן שיווקי | Gear

הנעה לחיסכון - על היתרונות הכלכליים ברכישת רכב חשמלי

רכב היברידי או חשמלי

ראשית נעשה סדר ונבחין בין רכב חשמלי לרכב היברידי, שכן הם אינם דומים ויש ביניהם הבדלים שישפיעו גם על ההחלטה באיזה רכב לבחור.

רכב חשמלי משתמש אך ורק באנרגיה חשמלית של סוללה נטענת, זהו מקור האנרגיה היחידי והוא מתאים יותר למי שיכול להתקין עמדת טעינה נטענת בביתו ולמי שנוסע לא יותר מ- 200 ק"מ ביום. זאת מכיוון שאין היום עמדות טעינה רבות הפזורות ברחבי הארץ.

רכב היברידי נטען משלב בין אנרגיה של סוללה נטענת לבין מכל דלק בנזין. מכיוון שכלי רכב אלה אינם מסתמכים אך ורק על הסוללה הנטענת, ניתן לנסוע איתם למרחקים ארוכים יותר. הם אומנם מזהמים מעט יותר מרכבים חשמליים, אך הרבה פחות מרכבי בנזין.

רכב שני במשפחה

למשפחות שבהן יש יותר מרכב אחד, השיקול להחליף את אחד מכלי הרכב לרכב חשמלי יכול להיות רציני ביותר. אם אחד מכלי הרכב הוא העיקרי ואיתו עושים את הנסיעות הארוכות והמשמעותיות יותר, כדאי לשקול להחליף את הרכב השני לרכב חשמלי. עלות קנייה של רכב חשמלי אינה גבוהה ביחס לרכב רגיל, עלות האחזקה שלו נמוכה משמעותית וכך גם הוצאות הדלק. אם יוחלף רכב אחד במשפחה, עדיין ניתן יהיה לבצע את הנסיעות הארוכות ברכב השני, ולחסוך בהוצאות של הרכב החשמלי כמו גם להפחית את זיהום האוויר.

נקודת הטענה

אחד הגורמים המשמעותיים בשיקול האם לעבור לרכב חשמלי הוא נקודות הטעינה. ישנן בארץ נקודות טעינה רבות אך עדיין לא באופן מספק. עמדות הטעינה אינן מופיעות עדיין באפליקציית "ווייז" ויש לבדוק אותן במפה נפרדת. שיקול חשוב בעת רכישת רכב חשמלי הוא, האם ניתן להתקין עמדת טעינה בעלת גישה נוחה בבית. אומנם בעת נסיעה ארוכה ניתן להטעין את הרכב בעמדות טעינה בדרך, אך יש לזכור שהרכב נמצא רוב הזמן בחניה הביתית והדרך הנוחה ביותר להטענה היא בבית. כמובן שיש לשקלל את מחיר עמדת הטעינה ומחיר זה משתנה בין החברות ועומד על כמה אלפים בודדים.

הוצאות שוטפות

ישנם כ- 20 דגמים של כלי רכב חשמליים הניתנים לרכישה היום בארץ. את כולם ניתן לרכוש בעזרת מימון מלא למעוניינים בכך. מחירי הרכב החשמלי צפויים לרדת בשנים הקרובות כך שעלות הרכב יכולה להיות נמוכה אפילו ממחיר רכב רגיל. הוצאות שוטפות של הרכב נמוכות משמעותית מאלו של רכבי הבנזין והדיזל, בייחוד בהשוואה למחירי החשמל בישראל שהוא נמוך מאוד יחסית למחירים בעולם.

עם זאת, חלק מההוצאות השוטפות של רכב חשמלי הוא הסוללה וזהו החלק היקר ביותר ברכב. כאשר סוללה הגיעה לסוף חייה, עקב בלאי סביר הנובע מתכיפות השימוש, האופציות האפשריות הן להחליף את הרכב או להחליף את הסוללה.

שוק הרכב החשמלי דוהר קדימה והאופק החשמלי כבר נראה לעין. בכל העולם מתקדמים לכלי רכב חשמליים ואנחנו נדביק את הקצב במהרה. רכב חשמלי אינו מתאים לכולם אך הוא בהחלט אלטרנטיבה שכדאי לשקול.

לכתבה המלאה